ZAPRASZAMY NA LETNIĄ AKADEMIĘ ZWIERZĄT

W drugiej połowie wakacji, od 4 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia edukacyjne organizowane przez dział dydaktyczny MOZ. Oferta skierowana jest do odbiorców indywidualnych. O godz. 13.00 przy kasie zoo na zwiedzających będzie oczekiwał pracownik działu dydaktycznego, który oprowadzi grupę po Ogrodzie przekazując ciekawe informacje o mieszkańcach łódzkiego zoo. Z myślą o najmłodszych zaplanowano pokaz oswojonych zwierząt z możliwością pogłaskania ich. Oprowadzanie odbywa się we wtorki, środy i czwartki, czas trwania zajęć – 90 minut.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY !!!

 

LETNIA AKADEMIA ZWIERZĄT

Każdego roku, w miesiącach wakacyjnych Dział Edukacji oferuje nieodpłatne zajęcia pod hasłem „Letnia Akademia Zwierząt”. Tradycyjnie w lipcu spotkania skierowane są do grup zorganizowanych (zapisy), natomiast zajęcia sierpniowe dedykujemy indywidualnym odbiorcom.

W tym roku zainteresowanie zwiedzaniem zoo z przewodnikiem jest zawrotnie duże. Dlatego informujemy, że:

NIE MA JUŻ WOLNYCH TERMINÓW NA  GRUPOWE SPOTKANIA W LIPCU.

Za to zajęcia sierpniowe dla indywidualnych odbiorców nie podlegają zapisom. Chętnie spotkamy się z każdym, kto w dany dzień będzie chciał pospacerować z nami po Ogrodzie i poznać tajemnice jego mieszkańców.

Dokładne informacje dotyczące spotkań sierpniowych podamy w ostatnim tygodniu lipca.

 

ZOBACZ CO JEDZĄ NASZE ZWIERZĘTA

 

Z okazji wakacji przypominamy o pokazowym karmieniu zwierząt w naszym ZOO. Codziennie w kilku wyznaczonych miejscach Ogrodu Zoologicznego można podpatrywać co oraz w jaki sposób jedzą nasi podopieczni. Zachęcamy do korzystania z tej oraz wielu innych atrakcji.

Codziennie:

Panda mała                       11.30

Pazurkowce (Małpiarnia)   12.00

Lemury katta                    12.30

Dzioborożce                      13.00

Pelikany                            15.00

Dodatkowo:

Surykatki  środy i soboty             14.00

Kameleon  czwartki i niedziele    14.00

 

 

Pingwiny zwodowały

Dziś (25 czerwca) w basenie, który w przeszłości zamieszkiwały uchatki patagońskie, pojawiło się stadko 14 „agentów do zadań specjalnych” - pingwinów przylądkowych. Ptaki przyjechały do nas przed kilkoma dniami z Zoo z Munster. Kolejnych 21 osobników przyjeżdżających z Francji, dołączy do swoich niemieckich kolegów w lipcu. Wokół basenu została stworzona specjalna kamienista plaża oraz boksy lęgowe, w których w przyszłości pingwiny będą odchowywać swoje młode.

Choć grupa tych ptaków kojarzy się z Antarktydą (prawda) oraz ze znanymi pingwinami z Madagaskaru (fałsz), nasz gatunek pochodzi południowo – zachodniej Afryki. Pamiętajmy, że w naturze są to ptaki, które borykają się z wieloma problemami bytowymi spowodowanymi ludzką działalnością. Na skutek komercyjnego przełowienia ryb na żerowiskach pingwinów, ptaki te muszą poszukiwać pokarmu coraz dalej od wybrzeży, lub muszą zadowolić się zdobyczami o mniejszym potencjale odżywczym. Zjawisko to nasila ocieplanie klimatu – ogrzane wody oceanów są mniej natlenione i mniej zasobne w ryby, będącą bazą pokarmową pingwinów. Dodajmy jeszcze zanieczyszczenia petrochemiczne i wiele innych, pośrednich czynników i uzyskujemy odpowiedź, dlaczego pingwiny są ptakami zasługującymi na szczególną ochronę. Dzięki rozpoczęciu hodowli tego gatunku, łódzkie zoo stało się uczestnikiem kolejnego, Europejskiego Programu Hodowlanego (EEP, European Endangered Species Programm).

 

Zachęcamy do podpatrywania tych sympatycznych, wspaniałych płetwonurków.