ZOBACZ CO JEDZĄ NASZE ZWIERZĘTA

 

Z okazji wakacji przypominamy o pokazowym karmieniu zwierząt w naszym ZOO. Codziennie w kilku wyznaczonych miejscach Ogrodu Zoologicznego można podpatrywać co oraz w jaki sposób jedzą nasi podopieczni. Zachęcamy do korzystania z tej oraz wielu innych atrakcji.

Codziennie:

Panda mała                       11.30

Pazurkowce (Małpiarnia)   12.00

Lemury katta                    12.30

Dzioborożce                      13.00

Pelikany                            15.00

Dodatkowo:

Surykatki  środy i soboty             14.00

Kameleon  czwartki i niedziele    14.00

 

 

Pingwiny zwodowały

Dziś (25 czerwca) w basenie, który w przeszłości zamieszkiwały uchatki patagońskie, pojawiło się stadko 14 „agentów do zadań specjalnych” - pingwinów przylądkowych. Ptaki przyjechały do nas przed kilkoma dniami z Zoo z Munster. Kolejnych 21 osobników przyjeżdżających z Francji, dołączy do swoich niemieckich kolegów w lipcu. Wokół basenu została stworzona specjalna kamienista plaża oraz boksy lęgowe, w których w przyszłości pingwiny będą odchowywać swoje młode.

Choć grupa tych ptaków kojarzy się z Antarktydą (prawda) oraz ze znanymi pingwinami z Madagaskaru (fałsz), nasz gatunek pochodzi południowo – zachodniej Afryki. Pamiętajmy, że w naturze są to ptaki, które borykają się z wieloma problemami bytowymi spowodowanymi ludzką działalnością. Na skutek komercyjnego przełowienia ryb na żerowiskach pingwinów, ptaki te muszą poszukiwać pokarmu coraz dalej od wybrzeży, lub muszą zadowolić się zdobyczami o mniejszym potencjale odżywczym. Zjawisko to nasila ocieplanie klimatu – ogrzane wody oceanów są mniej natlenione i mniej zasobne w ryby, będącą bazą pokarmową pingwinów. Dodajmy jeszcze zanieczyszczenia petrochemiczne i wiele innych, pośrednich czynników i uzyskujemy odpowiedź, dlaczego pingwiny są ptakami zasługującymi na szczególną ochronę. Dzięki rozpoczęciu hodowli tego gatunku, łódzkie zoo stało się uczestnikiem kolejnego, Europejskiego Programu Hodowlanego (EEP, European Endangered Species Programm).

 

Zachęcamy do podpatrywania tych sympatycznych, wspaniałych płetwonurków.

 

 

POCZĄTEK LATA W ZOO

Pragniemy bardzo podziękować grupie "Ród Dębowego Liścia", pracownikom Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz wszystkim Państwu, którzy wzięli udział w obchodach początku lata w naszym ZOO.

 

PIKNIK Z IZBĄ CELNĄ

W sobotę 20.06.2015r. na terenie naszego Zoo odbędzie się rodzinny piknik pod hasłem "JEDŹ NA WAKACJE Z GŁOWĄ". Zwiedzający będą mogli zobaczyć eksponaty wykonane ze zwierząt zagrożonych wyginięciem, które chronione są konwencją CITES. Można będzie również obejrzeć wóz Izby Celnej, na dzieci czekają konkury oraz malowanie buzi.

Z roku na rok coraz więcej podróżujemy, a biura podróży kuszą wyjazdami do coraz  bardziej odległych i egzotycznych miejsc na świecie. O ile jednak pamiętamy o paszportach, wizach, biletach i aparatach fotograficznych, o tyle kwestie ryzyka zakupu egzotycznych pamiątek są nam często nieznane. Pamiętajmy, że nieświadomość nie zwalnia od odpowiedzialności! Niewiele osób wie, że niefrasobliwe podejście do tematu może skończyć się wysoką grzywną, lub nawet … pobytem w więzieniu.

CITES to skrót od angielskiej nazwy Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwanej również od miejsca jej podpisania - Konwencją Waszyngtońską.

Według przepisów Konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, czy np. trofea myśliwskie, skóry i wyroby skórzane, muszle, koralowce, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

MAJOWE MALUCHY

 

Maj obfitował w szczęśliwe wiadomości. Już na początku miesiąca (2 maja) na świat przyszedł daniel mezopotamski. Jest to wyjątkowo rzadki gatunek, który poza łódzkim Zoo można go jeszcze zobaczyć we Wrocławiu i w kilku ogrodach w Niemczech. Daniel mezopotamski już raz został uznany za gatunek wymarły. Dopiero wyprawa naukowa do Iranu w 1957 roku pozwoliła na jego ponowne odkrycie. Liczba tych zwierząt na świecie szacowana jest na mniej niż 400 sztuk. Dlatego każdy młody daniel cieszy na podwójnie.

Dwa dni później wykluł się puchacz. Choć na razie nie wygląda imponująco, gdy dorośnie będzie największą sową w Polsce oraz jedną z największych na świecie.

Następnego dnia wykluły się dwa bociany białe. Gniazdo tych ptaków znajduje się na niedużej skarpie za ptasim stawem. Dzięki temu każdy może podpatrywać bardzo szybko rosnące maluchy.

Kolejnego malucha doczekaliśmy się również w stadzie towarzyskich kapucynek czubatych. Od wielu lat nasza grupa rodzinna założona przez Ptysia i Belle systematycznie się powiększa.

Zachęcamy wszystkich do spacerów oraz podpatrywania naszych najmłodszych podopiecznych.