MIKOŁAJKI DLA ZWIERZĄT    

 

4 grudnia  zapraszamy do naszego pawilonu Motylarni na wspaniałą imprezę pt.:

 

W KUCHNI U PANI MIKOŁAJOWEJ – GOTUJEMY WIECZERZĘ DLA ZWIERZĄT

 

W wyjątkową niedzielę będzie można osobiście przygotować pyszne smakołyki dla naszych podopiecznych.                  

ZABAWA DLA ZWIERZĄT JEST TAK SAMO WAŻNA, JAK DLA LUDZI

Będziemy tak kroić, siekać, ugniatać, nadziewać i tworzyć kompozycje z produktów spożywczych, aby niecodziennie podane potrawy dostarczyły zwierzętom nie tylko najwartościowszych składników, ale poprzez swoją niecodzienną formę – rozproszyły także nudę i zaktywizowały je do większej aktywności. My zaś będziemy mieli okazję do podglądania ich podczas tego mikołajkowego łasuchowania.

 

POMYSŁOWO I FINEZYJNIE

Liczymy, że w tym dniu pojawią się u zwierząt  puchary i rożki owocowe, warzywno – owocowe zawieszki, warzywne torty i figurki zwierząt, waflowe medale itp. Stawiamy nie tyle na ilość przygotowanych produktów, ale na kreatywność twórców i finezję ich wykonania (pomysłowe wykroje, sposoby łączenia składników, zestawiania i mocowania ze sobą itp).

Zapewniamy materiał do wykonania prezentów – prosimy nie przynosić ze sobą żadnych produktów spożywczych.

 

EKOLOGICZNIE I POŻYTECZNIE

Nie zapominamy o dzikich zwierzętach mieszkających na naszym terenie.  W trakcie imprezy będziemy robić super karmniki z opakowań odpadowych.

 

W PROGRAMIE:

10.00 – 11.00 – przygotowanie posiłków dla:

 

MAŁP                          (pokazowe karmienie: 10.45, Małpiarnia)

LEMURÓW KATTA      (pokazowe karmienie: 11.15, Pawilon Lemurów)

PAND MAŁYCH           (pokazowe karmienie: 11.30, wybieg pand)

 

11.00 – 12.00 – przygotowanie posiłków dla:

 

 DZIOBOROŻCÓW       (pokazowe karmienie: 12.00, Motylarnia)

 PAPUG, KOROŃCÓW (pokazowe karmienie: 12.15 Świat Ptaków)

 TAPIRA                        (pokazowe karmienie: 12.30, Pawilon Tapirów)

 

12.00 – 13.30 – przygotowanie posiłków dla:

 

WIELBŁĄDÓW                  (karmienie:  12. 45, wybieg wielbłądów)

ALPAK                         (pokazowe karmienie:: 13.30, wybieg alpak)

ŚWINKI WISAJSKIEJ     (pokazowe karmienie: 14.00, wybieg świnki)

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GEPARDA

 

4 grudnia cały świat obchodzi dzień najszybszego biegacza świata - geparda. Gatunek ten od 5 tysięcy lat jest podziwiany i oswajany przez ludzi. Jest symbolem szybkości, zwinności oraz łagodnej natury.

 

Jednak nasze działania w ostatnim stuleciu doprowadziły go na skraj zagłady.  W tym czasie człowiek doprowadził bowiem do spadku liczebności tych kotów o 90%. Przyszłość gepardów leży w naszych rękach i to od nas jedynie zależy, czy ten majestatyczny drapieżnik będzie dalej przemierzał afrykańskie sawanny.

 

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! Ścigamy się z wymieraniem najszybszego ssaka lądowego!

 

Przyłącz się do obchodów Międzynarodowego Dnia Geparda. Wejdź na stronę International Cheetah Day, gdzie możesz dowiedzieć się jak pomóc tym sprinterom. Nie wymaga to dużego wysiłku – podziel się podanymi tam informacjami i piękną grafiką w swoich mediach społecznościowych (podpowiadamy, że np. gepardzią maskę dla swoich dzieci, wydrukujesz korzystając z http://cheetah.org/site/wp-content/uploads/2014/11/cheetah-mask.pdf).  

A może podejmiesz się zaproponowanym tam aktywnościom?

 

Zapraszamy również tego dnia do naszego ZOO, w którym to o godzinie 13.00, przy wybiegu gepardów (tuż przy pingwinach) będzie czekać na Państwa opiekun tych zwierząt. Opowie on o zwyczajach naszych gepardów oraz o ciekawostkach z ich życia. Odpowie również chętnie na wszystkie pytania dotyczące tych zwierząt.

 

POMÓŻ WYGRAĆ NAM TEN WYŚCIG!

4 GRUDNIA WSZYSCY DZIELIMY SIĘ W NASZYCH SOCIAL MEDIACH INFORMACJAMI NA TEMAT GEPARDÓW, NIECH CAŁY ŚWIAT DOWIE SIĘ O ICH PROBLEMACH:

 

http://internationalcheetahday.com/

 

 

ZABAWA SURYKATEK

 

 

Czy w czasie deszczu nasze zwierzęta się nudzą? Zdecydowanie nie. Zobaczcie sami jak podczas złej pogody bawią się nasze surykatki.

 

 

 

ANDRZEJKOWO – KATARZYNKOWO

czyli

JAKICH ZWIERZĄT ZWYKLE SIĘ BOIMY ORAZ DLACZEGO KRĘCĄ NAS ODWIECZNE WRÓŻBY I ZABOBONY?

 

27 listopada (niedziela) zapraszamy  do nas wszystkie osoby, które ukończyły co najmniej 10 lat, na nietuzinkowe andrzejki (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Zgodnie z tradycją będziemy się starali przepowiadać przyszłość, a wróżenie umożliwią nam same… zwierzęta. Zwierzęcy wróżbici powinni w odbiorcach wzbudzić niemały dreszczyk emocji…

 

Dlaczego wróżby i zabobony nas kręcą? Dlaczego nieodłącznymi atrybutami magii są niektóre zwierzęta – nietoperze, pająki, węże i czarne koty? Tak oto magia i zoologia w ten szczególny, andrzejkowy dzień znajdą wspólny mianownik na naszych  spotkaniach.

 

W trakcie imprezy dowiemy się, co o przesądach dotyczących zwierząt mają do powiedzenia specjaliści różnych dziedzin nauki. Zaproszeni etnografowie i archeolodzy opowiedzą o tym, skąd wzięła się skłonność do guseł i przesądów na przestrzeni wieków. Poznamy jakie zwierzęta symbolizowały praktyki magiczne i jak kultura wpływała na nasze ocenianie niektórych zwierząt (i często - ich prześladowanie).

 

Zaprosiliśmy też psychologów, aby podpowiedzieli dlaczego lubimy wróżby oraz dlaczego myślimy o niektórych zwierzętach z obrzydzeniem, lękiem, czy nawet fobią. Przewidziano udzielanie praktycznych rad  np. jak nie pozwolić rozwinąć się zoofobiom w naszych głowach. Podpowiemy  kogo zoofobia może dopaść i jakie są domowe sposoby jej leczenia. Poznamy niezbędnik zoofobika i jaka jest granica między zoofobią a zwykłą obawą.

 

Biologowie (pracownicy zoo) opowiedzą z kolei o ewolucyjnym podłożu naszych obaw. Czy te same emocje przeżywali nasi zwierzęcy przodkowie patrząc np. na pająki? Dlaczego ludzie od wieków bali się tego co pełza czy bezszelestnie chodzi i fruwa? Czy zwierzęta też mają fobie?

 

W zoo nie może zabraknąć też spotkania z żywymi zwierzętami – one nie tylko umożliwią nam wróżenie, ale przekonamy się, że „nie taki diabeł straszny, jakim go malują”. Pokazy i obserwacje „strasznych” zwierząt będą doprawione szczyptą humoru oraz przystępnymi informacjami co jest zoologiczną prawdą, a co kompletnymi bzdurami i przesądami.

 

Organizujemy 2 identyczne spotkania odbywające  się w sali edukacyjnej łódzkiego zoo:

 

I TURA - godz. 10.30 – 12.30

II TURA – godz. 13.00 – 15.00

 

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy do dnia 25.11.16, godz. 15.00 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Udział w imprezie jest bezpłatny, należy jednak wykupić bilety wstępu do zoo.

 

 

 

W organizacji imprezy pomagają nam:

 

 

 


 

„DWIE TWARZE SZYMPANSÓW – KOCHANEK – DRAPIEŻCA”

 

 

20 listopada br spacer po zoo będzie można połączyć z ciekawą pogadanką o intrygujących zachowaniach szympansów. Co prawda w naszym zoo szympansy były hodowane w latach 50 i 60 ubiegłego wieku, ale tematy związane z ciekawymi strategiami życia dwóch gatunków tych małp powinny zainteresować wszystkich miłośników zoologii.

Jak blisko, jak daleko jest od miłości do agresji? Czy szympansy doznają podobnych emocji? Agresorzy, czy urodzeni pacyfiści? Dominanci, czy seksoholicy? Jak małpy człekokształtne radzą sobie ze stresem? Do kogo jesteśmy bardziej podobni? 

 

Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź przychodząc na niecodzienne spotkanie z Panią dr Joanną Nieczuja – Dwojacką – antropologiem z Zakładu Biologii Człowieka Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Warszawie. Nie zabraknie ciekawych zdjęć i filmów dotyczących tego tematu. Pani doktor odpowie także na wszelkie pytania dotyczące zachowań tych spektakularnych małp człekokształtnych.

 

Pogadanka odbędzie się w sali dydaktycznej łódzkiego zoo o godz. 13.00.

Udział w imprezie jest bezpłatny, należy jednak wykupić bilety wstępu do zoo.