A MOŻE MAJÓWKA W ZOO?

Serdecznie zapraszamy na imprezę „Majówka w Zoo”, która odbędzie się 3. 05. 2015, w godz. 11.00 - 17.00. Impreza dedykowana jest tym wszystkim, którzy pragną spędzić ten dzień w sposób twórczy.

W tym dniu, na stoiskach znajdujących się przy mini zoo, z pomocą wspaniałych artystów ludowych i profesjonalnych plastyków, każdy będzie mógł samodzielnie wykonać sylwetkę wybranego zwierzęcia.

Można wybrać ulubioną technikę prac, lub nauczyć się czegoś nowego - do wyboru oferujemy wikliniarstwo, ceramikę, wycinankę ludową, origami, malowanie, rysowanie, wyroby z masy solnej, wyroby z sizalu, pacynki z filcu, decoupage. Własnoręcznie wykonane dzieło będzie można wziąć do domu.

Warsztaty przeznaczone tak dla dzieci, jak i dorosłych – twórcy będą stopniować trudności.

TYGRYS Z GLINY, CZY Z WIKLINY? KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ ARTYSTĄ!

Naszymi partnerami w przedsięwzięciu są: Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu ŁDK, Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Łódzkim, 5 Dom Pomocy Społecznej w Łodzi, Pracownia Działań Twórczych.

 

OTWARCIE MINI-ZOO

Od 1 maja otwarte zostanie mini zoo w nowej odsłonie - do obejrzenia wystawa przedmiotów użytkowych z tradycyjnej zagrody chłopskiej, a także tradycyjny kurnik, wiejski gołębnik oraz z nowe zwierzęta - owce kameruńskie i miniaturowe kózki. Już wtedy będzie można podziwiać ich małe potomstwo. Ponadto na zwiedzających będą czekać stali bywalcy tego miejsca - owce wrzosówki, owce czterorogie, świnki domowe, kury, koguty, króliki, które otrzymały nowy "dwór króliczy". Już wkrótce w mini zoo pojawią się następni nowi mieszkańcy.

 

Międzynarodowym Dniem Bioróżnorodności

22 kwietnia został ogłoszony przez Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) Międzynarodowym Dniem Bioróżnorodności.

Czy wiesz, że bioróżnorodność (różnorodność życia na Ziemi) jest jednym z najwartościowszych skarbów naszej planety oraz niezbędnym składnikiem ludzkiego dobrobytu i przetrwania?

Niestety, bioróżnorodność zanika z powodu działalności ludzkiej, a najbardziej zagrożonymi miejscami na Ziemi są lasy tropikalne i oceany.

Obecna utrata bioróżnorodności jest katastrofalna. A przecież my, ludzie ściśle od niej jesteśmy uzależnieni. Każde jej ogniwo zapewnia i dostarcza nam pożywienia, powietrza, wody, materiałów do budowy naszych domów, niezliczoną ilość leków oraz wielu, wielu innych rzeczy od których zależy nasz byt.

Już prawie każdy wie, że działalność ludzka zagraża naszej planecie. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z  faktu, że dosłownie każdy z nas może to zmienić a pomocą małych zmian w sposobie naszego codziennego życia.

KAŻDY Z NAS MOŻE TO ZMIENIĆ!

Możesz z nami podjąć akcję zmieniania naszych przyzwyczajeń i prostych czynności, które codziennie wykonujemy.

Biodiversity is Us – Bioróżnorodność to My, jest światowym projektem poświęconym zmienianiu naszych codziennych czynności w celu ochrony różnorodności biologicznej.

Podziel się z nami swoimi indywidualnymi pomysłami, w jaki sposób uczestniczysz w ochronie bioróżnorodności. Razem – możemy więcej!

Przykłady:

● „ Świętuję Dzień Bioróżnorodności – jadę do pracy rowerem”

● „Świętuję Dzień Bioróżnorodności – zakręcam kran z wodą podczas mycia zębów”

● „Świętuję Dzień Bioróżnorodności – ograniczam się, powtórnie wykorzystuję, poddaję recyklingowi”

JUŻ DZIŚ:

WYMYŚL SWÓJ SPOSÓB DZIAŁANIA NA 22 KWIETNIA - PODZIEL SIĘ  POMYSŁEM NA NASZYM FACEBOOKU – WYKONAJ TO, CO WYMYŚLIŁEŚ!

● „Świętuję Dzień Bioróżnorodności

 

Więcej informacji o kampanii Biodiversity Is Us znajdziesz tutaj.

 

 

HELLO KITTY

W ostatnich dniach przybyło do nas sporo nowych mieszkańców. Wbrew pozorom, naszym podopiecznym nie stał się kultowy, japoński kotek…

Zamiast niego przybyły z warszawskiego zoo dwie kitty czerwonodziobe – kuzynowie srok, o pięknych, długich ogonach, zamieszkujący w naturze górskie, azjatyckie lasy. Te gadatliwe, inteligentne ptaki już można podziwiać na ekspozycji zewnętrznej Świata Ptaków. Ze stolicy przybyła także samica pigmejki, najmniejszego gatunku małpiego świata.

Przybyło także ptasich mieszkańców Ameryki Południowej – z Edynburga przyjechały dwa samce nandu plamistego (Darwina), z Hamburga przyjechały dwa samce okazałych skrzydłoszponów, do których dołączyły dwie samice sprowadzone z Emmen. Wkrótce, ci przedstawiciele ptaków blaszkodziobych zamieszkają na wybiegu z naszymi tapirami.  Obok tego miejsca, już teraz, można podglądać sympatyczne strusie nandu.

Tym samym transportem, z Bristolu, sprowadziliśmy samca kei. Jak przystało na super inteligentną papugę, nie brakuje mu sprytu i ciekawości świata.  W relacjach towarzyskich okazał się jednak zdystansowanym Anglikiem, któremu czeska samica stara się trochę wejść na głowę. Już niedługo, nowo skojarzoną parę obejrzymy niedaleko wejścia do zoo – w pawilonie Świata Ptaków.

 

ŁÓDZKI NAUTILIUS

Jest wiele słynnych łodzi podwodnych - o żółtej śpiewał zespół The Beatles, na stylowej wersji pływał tajemniczy kapitan Nemo, a na atomowym „Czerwonym Październiku” toczyła się sensacyjna fabuła. Mamy nadzieję, że teraz do tego grona dołączy również nasze Akwarium. A wszystko za sprawą remontu, który wykonano w jednym z najbardziej ulubionych przez zwiedzających pawilonów naszego Ogrodu.

Wnętrze pomieszczenia zmieniło się nie do poznania. Już na wejściu wita wszystkich instalacja do pomiaru głębokości zanurzenia oraz ciśnienia. Okna zmieniły się w bulaje, ściany pokrywa okleina imitująca metalowe wnętrze prawdziwego okrętu podwodnego. Nie zabrakło także niezbędnego w każdej takiej jednostce urządzenia - peryskopu. Uroku dodają: czerwone oświetlenie, stalowe liny i metalowe wsporniki znajdujące się pod sufitem. Na środku ekspozycji stoi sześcioboczny zbiornik z wyjątkowymi rybami - ślepcami jaskiniowymi. Niezwykłość tych ryb określa ich nazwa – są niewidome i zamieszkują głębokie, podwodne jaskinie Meksyku. W pozostałych akwariach mieszkają liczni przedstawiciele zwierząt morskich i słodkowodnych – różnorodne gatunki ryb, ciekawe, beznogie płazy oraz kolorowe bezkręgowce - korale, ukwiały, krewetki. Zwiedzający odnoszą nieodparte wrażenie odbywania wspaniałej, egzotycznej podróży w głębinach. Wszyscy, którzy będą chcieli dłużej napawać się  podwodną podróżą na naszym „okręcie”, mogą zająć miejsca na wygodnych ławkach.

Zapraszamy.