ul. Konstantynowska 8/10, 94-303 Łódź, tel.: +48 42 632 75 09, +48 42 632 77 26, +48 42 632 75 79, fax +48 42 632 92 90, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

GODZINY OTWARCIA ZOO

WIOSNA (01.04 – 30.04): 9.00 – 18.00  
LATO (01.05 – 31.08): 9.00 – 19.00  
JESIEŃ (01.09 – 30.09): 9.00 – 18.00  
ZIMA (01.10 – 31.03): 9.00 – 15.30  
Kasa jest czynna godzinę krócej niż Ogród.

MINI-ZOO
Czynne od 01.05 do 30.09
PN (11.00-15.00)
WT-PT (11.00-15.00, 16.00-17.00)
SO-NI (11.00-12.30, 13.30-15.00 16.00-17.00)
W dni deszczowe oraz kiedy temperatura
powietrza kształtuje się poniżej + 15°C,
zoo-junior jest nieczynne.

 
ZAPRASZAMY

 

 

Współpraca:

 

Choinkowe warsztaty

 

19 grudnia grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 173 w Łodzi bawiła się na choinkowych eko-warsztatach w naszym Zoo. Dzieci obejrzały prezentację, która przybliżyła im zimowe zwyczaje zwierząt. Następnie pod okiem pracowników działu edukacji wykonały piękne, kolorowe choinki. Uczniowie zrobili również choinkowe eko-ozdoby. Nie mogło zabraknąć spotkania z żywym zwierzakiem oraz upominków. Na koniec wspólnej zabawy dzieci ubrały żywe drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

 

Manul zza morza

 

W listopadzie do naszego Zoo przyjechał samiec manula. Młodziutki kot, który 1 grudnia skończył 8 miesięcy, urodził się w szwedzkim ogrodzie Nordens Ark w Hunnebostrand.

Po przebytej kwarantannie i aklimatyzacji, zamieszkał w dużej wolierze obok żbików i rysi.

Manul to jeden z najmniej znanych dzikich kotów. Wyróżnia go niezwykłe futro: najdłuższe i najbardziej puszyste w kocim świecie. Wyjątkowo grube na brzuchu, stanowi świetną izolację. Jest to gatunek doskonale przystosowany do życia w zimnym, mroźnym i suchym środowisku. Zwierzę to preferuje obszary skaliste, półpustynne i jałowe, pozbawione drzew wzgórza.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUNC) w 2002 roku uznała manula za gatunek bliski zagrożenia wyginięcia. Obecnie chroniony jest na większości obszaru swojego występowania. Niebezpieczeństwo wyginięcia wynika między innymi z wyczerpywania się dostępnego pożywienia. Winien temu jest człowiek: szczekuszki i inne małe ssaki stanowiące naturalny pokarm manula uznano w Azji Środkowej za zwierzęta przenoszące dżumę i wymagające wytrucia. Koty umierają nie mając co jeść lub w wyniku wtórnych zatruć. Drugą z przyczyn stanowi degradacja jego naturalnych siedlisk przez postępujący rozwój rolnictwa.

Wszędzie, nie wyłączając obszarów chronionych, manule są rzadkie lub bardzo rzadkie, a ich populacja  na świecie nieustannie się zmniejsza. W niektórych miejscach jest na skraju wyginięcia.

 

 

SŁONECZNA JESIEŃ W ZOO

Jesienią nie brakuje słonecznych dni, które sprzyjają spacerom. Na wybiegu można oglądać między innymi młodziutką żyrafę Uzuri – nową mieszkankę Ogrodu, która zaaklimatyzowała się już do nowych warunków. Bardzo chętnie pokazują się również dwie pandy małe, które pod koniec września zamieszkały na specjalnie dla nich przygotowanym wybiegu obok tygrysów. Na słońcu chętnie wygrzewają się również zebry, antylopy, tapiry, lwy oraz słonica Magda, która od pracowników weterynarii naszego Zoo dostała niecodzienny prezent – torebkę.

Zachęcamy do jesiennych spacerów po naszym Zoo.

Młodziutka Uzuri przyjechała do naszego zoo 25 września

Ofelia i Oshi bardzo chętnie pokazują się na wybiegu

 

NARESZCIE  SĄ! I TO AŻ CZTERY!

TOKO CZARNOSKRZYDŁY

Wykluły się pod koniec sierpnia.

A wszystko zaczęło się, kiedy do naszego samca sprowadzonego z Hiszpanii w listopadzie 2011 r. przyleciała w kwietniu tego roku samica z Niemiec. W połowie lipca już wiadomo było, że para przypadła sobie do gustu, ponieważ samiec zaczął zamurowywać w dziupli samicę. Wystawał jej tylko dziób.

Tak robią te ptaki w okresie lęgowym. Samiec karmi wtedy swoją partnerkę, a kiedy wyklują się młode i nieco podrosną, dla samicy nie ma już miejsca w gnieździe. Wtedy burzy ona mur i  wylatuje, ale po chwili oboje rodzice zamurowują pisklęta, by te były bezpieczne.

 

 

DZIĘKUJEMY ZA BUDŻET OBYWATELSKI

 

Niedźwiedź malajski

Niedźwiedź himalajski

 

Szanowni Państwo,

Nie udało się nam zdobyć pieniędzy z budżetu obywatelskiego na remont pawilonu dla słoni. Tym samym, nie mamy szansy na ocieplenie fatalnego budynku dla 52- letniej Magdy  i dostosowanie go do potrzeb coraz bardziej starzejącego się zwierzęcia. Ze względu na warunki, nie ma też szansy na sprowadzenie w to miejsce hipopotamów karłowatych  lub ewentualnie w przyszłości - nowego słonia. Zabrakło też głosów na remont alejek w zoo i wykonanie artystycznych murali na naszym murze od strony ulicy Konstantynowskiej.

Ale, dzięki Państwu,  udało się zdobyć środki na zakup nowej generacji leków przeciwzapalnych, dla naszych wiekowych niedźwiedzi malajskich i himalajskich. Leki te, uzupełnią podstawowe leczenie przeciwreumatyczne, które jest prowadzone u naszych miśków już od paru lat. Zaletą dodatkowego leczenia jest fakt, że leki te wykazują minimalne skutki uboczne.

Łączna liczba głosów oddanych przez Państwo do budżetu obywatelskiego  na łódzki  ogród zoologiczny to: 31304!

Ogromna ilość głosów oddanych na nasze zoo wskazuje, że chcecie nam Państwo pomagać i rozumiecie nasze potrzeby. Wszystkim Państwu głosującym na zoo serdecznie dziękuję w imieniu swoim oraz załogi łódzkiego zoo! Dziękujemy, że jesteście z nami i darzycie nas sympatią.

Swoim wielotysięcznym poparciem pokazaliście także,  jak wielu sympatyków i przyjaciół naszego zoo mamy w Łodzi. Mimo ograniczonej możliwości spełniania potrzeb naszych podopiecznych i naszych marzeń o lepszym zoo, Państwa sympatia i wsparcie dają nam ogromną radość i motywację do dalszego działania.

Przedstawiamy ilość głosów oddanych na nasze wnioski:

 1. „Poprawa warunków życia zreumatyzowanej słonicy Magdy oraz sprowadzenie  do łódzkiego zoo hipopotamów karłowatych” - 9187 głosów

 2. „Poprawa komfortu zwiedzania łódzkiego zoo – częściowa przebudowa alejek oraz zieleni w ich okolicach” – 8048 głosów

 3. ” Leczenie niedźwiedzi w łódzkim zoo (Agata, Westa, Filip Mali)” – 10806 głosów

 4. „Wkoło zoo. Rewitalizacja ogrodzenia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego”– 3263 głosów

Serdecznie dziękujemy autorkom wniosku do budżetu obywatelskiego.

 

                                                          Naczelnik zoo

                                                          dr Magdalena Janiszewska