JADĄ GOŚCIE JADĄ

 

Urodził się w Berlinie, przypomina wyglądem trochę kota, trochę niedźwiedzia, skończył właśnie pierwszy rok życia i posiada trudną do wymówienia nazwę gatunkową – binturong

Tak najkrócej można scharakteryzować nowego mieszkańca naszego zoo. Młodziutki samiec przyjechał właśnie z Niemiec i w przyszłości ma dołączyć do naszej samicy Amalki. Jak dotąd, spośród polskich ogrodów zoologicznych, gatunkiem tym może pochwalić się tylko łódzkie zoo. Trochę onieśmielonego nowymi warunkami przybysza można już oglądać w pawilonie Małych Ssaków.

 

 

Naszą kolekcję zwierząt wzbogacił także inny przedstawiciel fauny Azji południowo- wschodniej - samiec piżmówki malajskiej przybyły z ogrodu zoologicznego w Zlinie (Czechy).  Kaczor już niedługo dołączy do przeznaczonej mu towarzyszki życia mieszkającej w wolierze ptaków wodno – błotnych.

 

UMEBLUJ Z NAMI MIESZKANIE DLA PAPUG

W okresie: 23 – 29. 03. 15, w godz. 9.00 – 15.30 zapraszamy do włączenia się do akcji pod hasłem: „UMEBLUJ Z NAMI MIESZKANIE DLA PAPUG”

Niecodziennym mieszkańcem naszego zoo stała się samica papugi nestor kea, która przyjechała do nas kilka dni temu z Czech. Niedługo dołączy do niej partner z zoo w Bristolu. Przedstawiciele tego gatunku są z natury wścibscy, bardzo inteligentni, lubią także towarzystwo ludzi. Te skore do zabaw ptaki, potrafią ślizgać się po ośnieżonych stokach gór czy dachach domów, często nawet karnie czekają w kolejkach do zjazdu. Potrafią także doskonale bawić się zrobionymi przez siebie śnieżkami. Często jednak ptaki te bywają dla ludzi bardzo uciążliwe. Wszystko, co się pojawia w zasięgu ich ostrego jak nóż dzioba, w ciągu paru minut jest niszczone. Goście przybywający do Nowej Zelandii, ojczyzny tych papug, często tracą w ten sposób sprzęt turystyczny, aparaty fotograficzne, telefony, a nawet dokumenty. Niszczone są wycieraczki i uszczelki w oknach samochodów. Papugi te nie tylko demolują otoczenie, ale potrafią być także doskonałymi kieszonkowcami… Niebywała inteligencja, spostrzegawczość i spryt wynikają z adaptacji tych ptaków do skrajnie surowego klimatu Nowej Zelandii, gdzie nie jest łatwo o pokarm i w którym wykazywane cechy są niezbędne, aby utrzymać się przy życiu.

Ze względu na niszczycielskie cechy kei, właściwe urządzenie dla nich wybiegu jest nie lada zadaniem. Musi być on tak umeblowany, aby nie tylko zaspokajał potrzeby ruchowe i psychiczne tych papug, ale także wytrzymał napór ich silnych dziobów. Zdajemy sobie sprawę, że będzie musiał być często naprawiany, lub wręcz wymieniany.

Akcję kierujemy do wszystkich sympatyków łódzkiego zoo: naszej publiczności, firm, marketów budowlanych itp. Polega ona na nieodpłatnej zbiórce:

- zabawek ogrodowych i sprzętu ogrodowego takich jak: huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie,

drabinki, taczki, wózki itp.

- zabawek edukacyjnych, rozwijających inteligencję (np. klocki)

- zabawki do zabawy w piaskownicy (wiaderka, szpadelki itp.)

Oferowane przez Państwa przedmioty nie mogą by zniszczone, lub uszkodzone, a ze względu na siłę i ostrość dzioba tych papug wykluczone są:

- kruche przedmioty (kruchy plastik, szkło itp.)

- zabawki elektroniczne

- zabawki posiadające małe elementy, które papugi mogą oderwać i połknąć

Zbiórka będzie trwała tylko w ciągu wyznaczonych dni i godzin otwarcia zoo. Przyniesione przedmioty proszę zostawiać w kasie biletowej. Oferowane większe gabarytowo urządzenia (np. huśtawki) można zgłaszać pod numer telefonu: 518 277 653 w celu umówienia ich osobistego odbioru przez pracowników zoo (poza weekendem). Darowizna nie zapewnia bezpłatnego wstępu do zoo.

Chętnych darczyńców, którzy zostawią swoje dane w kasie, w ramach podziękowań, umieścimy na naszej stronie internetowej. Same ptaki odwdzięczą się znakomitym repertuarem zabaw, nie ustępującym harcom małp. Dzięki Państwa zaangażowaniu nasi podopieczni dostaną luksusowe mieszkanie na poziomie ich potrzeb, a publiczność spędzi niejedną chwilę na podglądaniu działalności tych niesamowicie inteligentnych ptaków.

Mamy nadzieję, że umeblowanie woliery przebiegnie sprawnie i już wkrótce będzie można oglądać te papugi na ekspozycji zewnętrznej w budynku Świata Ptaków.

 

ZMIANY GODZIN OTWARCIA

Wychodząc wiośnie naprzeciw, wydłużamy godziny działania zoo:

 

- w sobotę (28.03) Ogród będzie czynny do godziny 17.00

- od niedzieli (29.03) codziennie, Zoo będzie czynne, do godziny 18.00

 

Przypominamy, że kasa biletowa jest zawsze czynna godzinę krócej niż Ogród.

 

REMONT MOTYLARNI

Od czwartku (05.03.2015r.) rozpoczyna się remont budynku motylarni. Z tego powodu pawilon będzie zamknięty do odwołania.

 

 

KONIEC ZAPISÓW NA ZAJĘCIA

 

Z powodu ogromnego zainteresowania zajęciami edukacyjnymi na terenie naszego Zoo, dział dydaktyczny nie przyjmuje już zgłoszeń na ten rok szkolny.