EKOCHOINKI I ZWIERZĘCE MINKI,  

CZYLI MIKOŁAJ WIEZIE PREZENTY DLA ZWIERZĄT

 

Mikołajki tuż, tuż. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się Państwo, z jakich prezentów ucieszyłyby się zwierzęta (zarówno te w zoo, jak i Wasi podopieczni), podpowiadamy prosty przepis: muszą być to prezenty smakowite, zgodne z wymaganiami żywieniowymi danej grupy zwierząt, podane w tak sposób, aby dotarcie do jedzenia zajmowało dużo czasu i było źródłem zabawy. Bo przecież przemyślana zabawa rozwija, uczy nowych umiejętności, służy rozumieniu świata, zaspokaja potrzeby fizyczne i psychiczne. A więc: PRZECIWDZIAŁAMY NUDZIE LUDZI I ZWIERZĄT!

Dla wszystkich chętnych - dużych i małych - proponujemy udział w niecodziennej imprezie mikołajkowej, która odbędzie się w zoo 6.12.15, w godz. 10.00 – 15.00. Z różnych produktów kulinarnych (szyszki, żołędzie, sznurek, patyki, owoce, warzywa, nasiona itp.), zrobimy wspólnie smakowite i pięknie ozdobione ozdoby dla naszych zwierząt, a z drobiazgów, których pełno wokół nas (np. kapsle, szpatułki, guziki) - odlotowe gadżety na Wasze choinki. Te ostatnie będzie można wziąć do domu, a te przeznaczone dla zwierząt - zawisną na specjalnie przygotowanych eko-choinkach. Kreatywność i wytrwałość (trzeba zaliczyć wszystkie strefy aktywności i zdobyć w każdej stempelek na karcie pracy) będzie NAGRADZANA!

W wyznaczonych godzinach wstawimy ubrane eko-choinki do wolier zwierząt i podejrzymy, z jakimi emocjami przyjmą ozdobione drzewka nasi podopieczni. Czy zwierzęta będą zaintrygowane? Ciekawskie? Radosne? Łakome? A może onieśmielone przyjściem Mikołaja?

Oferujemy: materiały do wyrobu ozdób, karty pracy (do pobrania w kasie zoo), sugestie pomysłów, dobrą zabawę.

 

STREFY AKTYWNOŚCI (ogrzewane pawilony):      

  1. Pawilon Świat Ptaków

Pokazy choinek papugom: godz. 12. 00 9 14. 00

 

  1. Pawilon Małpiarnia

Pokazy choinek małpom: godz. 12. 15 i 14. 15

 

  1. Pawilon Motylarnia

Pokazy choinek dzioborożcom: godz. 12. 30 i 14. 30

 

  1. Pawilon Wiwarium

Pokazy choinek sajmiri, lub lemurom: godz. 12. 45 i 14. 45

 

IMPREZA JEST BEZPŁATNA, ALE TRZEBA KUPIĆ BILETY DO ZOO.

 

ZAPISY DO 30.11. 2015: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - należy podać nazwisko i imię rezerwującego oraz ilość uczestników.

 

 NA TAKICH MIKOŁAJKACH JESZCZE NIE BYLIŚCIE!

 

 

JESIENNY PRZYCHÓWEK

Na początku października mieszkająca w pawilonie małpiarni para tamaryn cesarskich doczekała się potomstwa. Maluchy, które już można oglądać na ekspozycji w pawilonie Małpiarni, są jeszcze zbyt małe aby można było określić ich płeć. Najważniejsze, że zdrowo się chowają, a co ciekawe młode już od 4 tygodnia życia stały się samodzielne. To z pewnością zasługa troskliwych rodziców - samiec Espe bardzo chętnie pomaga samicy o dźwięcznym imieniu Mayoun (przez pracowników nazywanej Mają) przy odchowie. Taka wzajemna pomoc w opiece nad młodymi to typowa cecha pazurkowców – rodziny małp do której należy tamaryna cesarska, zwana teżwąsatą ze względu na białe długie wąsy. Gatunek obecny jest w łódzkim zoo od 2006 r., w naturze – zagrożony wyginięciem.

Warto nas odwiedzić i osobiście podziwiać nasze jesienne, wąsate maluszki.

 

DYNIOWE MASKARADY

Wczoraj nasze zwierzęta i ich opiekunowie bawili się z okazji ogrodowego Święta Dyni.  O tej porze, z tego wdzięcznego warzywa wykonuje się nastrojowe lampiony, których nie brakowało także i u nas. Dodatkowo na wybiegach zwierząt pojawiły się wydrążone w środku dyniowe piłki, dyniowe misy oraz dyniowe puchary. Wszystkie zwierzęta zareagowały na prezenty entuzjastycznie. Lwy, tygrysy i hirara rozprawiły się z  podarunkami bardzo szybko - pomarańczowe kule zostały prawie natychmiast rozłupane w poszukiwaniu mięsnych smakołyków . Ot, takie klasyczne „smashing pumpkins”. Surykatki z dyniowych oczodołów mozolnie wydobywały swoje ulubione przysmaki - larwy owadów. Małpy zaś pracowicie przeszukiwały puchary znajdując w nich smakowite owoce przemieszane ze smakowitymi larwami. Aktywność, którą musiały wykonać zwierzęta aby dostać się do smakołyków zaspokoiły zarówno ich potrzeby fizyczne, jak i psychiczne. Zabawy w stylu „smakołyk, albo psikus” to nasze regularne działania i są określane mianem wzbogacenia środowiskowego.

Dyniowe aktywności zwierząt można wciąż podpatrywać, a ciepła pogoda sprzyja spacerom. Może warto zajrzeć właśnie do naszego zoo?

 

HURA!!! ŁÓDZKIE ZOO GÓRĄ!!!

Dzięki Państwa poparciu, nasz projekt w tegorocznym rozdaniu Budżetu  Obywatelskiemu, spośród zadań ogólnomiejskich zdobył najwięcej  głosów (11642)! Dzięki Waszym głosom będziemy wreszcie wszyscy bezpiecznie przemieszczać się po nowych alejkach, wreszcie staną tu nowe, estetyczne ławki, wreszcie będziemy wypoczywać w enklawie pięknie zaprojektowanych kompozycji roślinnych.

Wszystkim, naszym przyjaciołom i sympatykom, którzy oddali na nas głos – DZIĘKI! DZIĘKI! DZIĘKI! Ogromna ilość głosów oddanych na nasze zoo wskazuje, że jesteście Państwo z nami, chcecie nam pomagać i nas odwiedzać. A teraz – dzięki Wam – mamy za co działać!

 

 

LEMUR JULIAN POD PANTOFLEM ŻON?

NOWY AUDIOPRZEWODNIK  WYJAŚNIA JAK DO TEGO DOSZŁO

 

Dobry przewodnik to nie tylko suche fakty, lecz interesujące historie i ciekawostki, które ukrywają się za każdym rogiem lub, jak w przypadku zoo - na każdym wybiegu. Dzięki nowemu audio przewodnikowi dowiesz się dlaczego papuga - kea jest zmorą Nowozelandczyków oraz jak lemur Julian, trafił pod pantofel swoich czterech powabnych żon. Wystarczy zainstalować w swoim smartfonie darmową aplikację AudioTrip, dostępną na stronie audiotrip.org oraz w Sklepie Play i AppStore, wyszukać w katalogu trasę „ZOO Łódź” i ją pobrać.

 

Zwiedzanie rozpoczynamy od pawilonu Świat Ptaków, pełnego papug w zaskakujących kolorach. Stąd zostaniemy pokierowani w stronę następnych ekspozycji zwierząt i ich ciekawych historii. Aplikacja posługuje się technologią GPS, dzięki czemu raz pobrana trasa nie wymaga stałego dostępu do internetu. Gdy zwiedzający dotrze do odpowiedniego punktu, przewodnik odtwarzany jest automatycznie i nie znika z telefonu po zakończeniu zwiedzania. Zawarte w nim materiały dostępne są gdzie i kiedy tylko zechcemy, wszystko - w trybie offline.

 

Z PRZEWODNIKA KORZYSTAMY BEZPŁATNIE!

 

Dzisiaj nowoczesne technologie spotykamy na każdym kroku, dlatego i my postanowiliśmy wykorzystać nowatorskie sposoby, by do Państwa dotrzeć. Łódzkie zoo istnieje nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także po to, by chronić ginące gatunki. A nie ma na to lepszego sposobu niż edukacja, najlepiej taka, która jednocześnie jest rozrywką. Zapewniamy, że osoby, które skuszą się na zwiedzanie naszego zoo z audioprzewodnikiem, odkryją to miejsce na nowo!